Česko musí odstranit škodlivý světelný smog

PRAHA - Česko chce omezit světelné znečištění. Ministerstva v čele s resortem životního prostředí přijala návrh, který ho řeší. „Světelný smog je závažný problém, který se začít řešit už dávno. Jak a čím svítíme doma i na ulicích má přímý vliv na zdraví lidí i zvířat. Resp. živočichů jako takových. A mohu zcela zodpovědně říci, že si z 99 procent svítíme nezdravě,“ říká odborník na osvětlení Hynek Medřický z ústavu Smart Lighting Solution a poradce Ministerstva životního prostředí pro tuto problematiku.

Dnes drtivá většina osvětlovacích těles, ale i domácí spotřebiče jako televize, počítače a mobilní telefony jsou při dlouhodobém užívání, zvlášť v nočních hodinách, zdraví škodlivé. Resp. modrá složka ve světelném spektru obsažená. „Může dojít k narušení spánkového rytmu, což se projevuje obtížným usínáním a přerušovaným spánkem. U těžkých spánkových deprivací se dokonce mohou dostavit halucinace, paranoia nebo jiné psychické problémy. Dokonce může způsobovat rakovinotvorná onemocnění,“ říká Hynek Medřický.

Biodynamické osvětlení je ekologické i úsporné

Světelným znečištěním je zasažena drtivá většina Evropy - až 99 % celého kontinentu. A situace se stále zhoršuje. Celosvětově v průměru se každým rokem světelné znečištění zvýšení o šest procent.

Obce a města často používají nevhodné, příliš silné, ale přitom málo účinné osvětlení. Zbytečně tak Česko prosvítí podle odhadů ministerstva životního prostředí až dvě miliardy korun ročně. Řešením by byla výměna starých lamp za nové. Tzv. biodynamické, netoxické, které se v průběhu denního rytmu stále a průběžně přizpůsobují daným podmínkách. Například v zimních či jarních měsících svítí ještě do večerních hodin intenzivněji avšak kolem dvacáté první hodiny už nevyzařují modrou toxickou složku.

Sítě, základem Smart Cities

„Nové chytré biodynamické lampy, které se už v některých českých obcích začaly testovat – dokáží - spolu se sloupy veřejného osvětlení nejen svítit dolů, mít správnou teplotu světla, ale také mohou být osazeny kamerovými systémy, nabíječkami elektrokol či dokonce dronů. Nový přístup k veřejnému osvětlení může nejen velmi rychle řešit otázku světelného smogu, ale být i základní složkou Smart Cities – měst budoucnosti,“ doplňuje zakladatel neziskového ústavu Smart Lighting Solution, Michael Blažíček.

Kontakt

Zůstávejte s námi

Smart lighting solution, z. ú.

Posláním a cílem Ústavu je kultivace veřejného prostoru, poradenství a návrhy chytrých řešení.

Telefon: (+420) 271 752 192

E-mail: info@smartlightingsolution.cz

Web: www.smartlightingsolution.cz

Sídlo: Kovářova 26/12, 155 00 Praha 5

ZŮSTAŇTE INFORMOVÁNI

Přihlašte se k odběru nejnovějších zpráv ze světa osvětlení.

Souhlasím s prohlášením o ochraně osobních údajů