Prezentace ústavu SLS
Stáhněte si prezentaci Ústavu Smart Lighting Solution ve formátu PDF.
informace ze světa Smart Lighting Solution
Stáhněte si prezentaci Ústavu Smart Lighting Solution ve formátu PDF.
Světlo je neuvěřitelně důležitá součást našich životů. Ovlivňuje náš spánek, energii i běžné denní fungování. Ve dnešním díle se dozvíte jak komplexní a fascinující svět fotonů ve skutečnosti je.
Světelné znečištění produkované pouličními lampami, reklamními bannery, reflektory a našimi vlastními domácnostmi je tak špatné, že 80 % světové populace žije v oparu věčné záře v hodinách nočního klidu. Biologický problém světelného znečištění spočívá ve smazávání rozdílu mezi dnem a nocí. Tím trpí lidstvo, zvířata, i rostliny.
Na kultivaci toho, jak lidé přistupují k osvětlení pracujeme už 10 let. Vyvíjíme kvalitní osvětlení, které je v souladu s potřebami člověka i přírody. Společně s Lumbiem firmám i veřejnému sektoru ukazujeme, že správné světlo neznamená dražší světlo (naopak). Pomáháme firmám vytvářet produktivnější a zdravější pracovní prostředí. Podívejte se na nový e-shop Lumbio s širokým portfoliem svítidel podporující zdraví. Svítíte si správně?
Spát bychom měli 8 hodin. Pozor bychom si měli dávat na modré světlo. A vyhubili jsme již 75% hmyzu. To jsou témata našeho rozhovoru s Hynkem Medřickým, který je expertem na světlo a na kvalitu našeho spánku.
Poctivě zhasínat všechna světla uvnitř místnosti je dlouhodobě jednou ze základních rad, které lékaři dávají lidem, jimž se v noci nedaří usnout. Kvalitu spánku ale může zhoršovat i umělé osvětlení z ulice, což pak zejména u dětí a dospívajících vede k výkyvům nálady a mnohdy až k duševním problémům. S tímto zjištěním přišli v nové studii vědci z amerického Národního ústavu pro duševní zdraví.
Studie ukazují, že jednou z účinných možností, jak se chránit před viry, je UV záření. Na to zareagovali vědci po celém světě, kteří vybavili touto funkcí své roboty a následně se vypravily do ulic pomáhat.
Výrobci dělají, co trh žádá, a trh žádá hodně světla, na jeho negativní účinky nikdo nekouká, tvrdí světelný technik Hynek Medřický.
Venkovní osvětlení fotbalového hřiště na Zlínských Pasekách vadí lidem z okolí. Sepisují proti němu petici. Klub SK Zlín 1931 výtky odmítá a chce tady nadále hrát.
Konference "Města a obce budoucnosti", která se konala 19. 2. 2020 v golfovém resortu Golf & Spa Kunětická hora, se stala novým impulzem v oblasti zavádění moderních technologií do života měst a obcí.
Hledání ztracené tmy je dokument o světelném znečištění. Jaká rizika s sebou tento novodobý fenomén přináší?
Zavedení mobilních sítí páté generace, známých jako 5G, přinese řadu zásadních změn. Kromě toho, že datové přenosy v mobilních zařízeních budou mnohonásobně rychlejší než u současných sítí, umožní například i rozvoj umělé inteligence nebo autonomních vozidel. Právě tyto vozy budou podle Petra Tomana z advokátní kanceláře Toman, Devátý & Partneři muset být vybaveny „morálkou“.
V závěru roku prožíváme období s nejdelšími úseky noci. Přirozené světlo je pro člověka životně důležité. Zároveň nás ale skrze obrazovky počítačů, mobilů a dalších zařízení ozařuje tzv. modré světlo, které má na člověka vliv negativní. O škodlivosti modrého světla, o světle přirozeném i o zásadní lidské potřebě spánku bude Veronika Sedláčková V souvislostech hovořit s odborníkem na světlo Hynkem Medřickým.
Přejeme vám i vaší rodině pohodové Vánoce a úspěšný vstup do Nového roku 2020.
Zavádění komunikačních digitálních technologií 5G v České republice je nutné budovat v návaznosti na evropskou koordinaci, zaznělo mimo jiné na konferenci začátkem listopadu v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR s názvem „5G: bezpečnost, prosperita“. Na této akci vystoupila také členka představenstva a předsedkyně Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory Ing. Hana Továrková.
5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií.
Možnosti uplatnění 5G technologie v praktickém životě – počínaje průmyslovými provozy, podporou automatizace a robotizace, ale také v dopravě a jejím řízení, což se týká zatím stále do značné míry futuristické představy o masovém rozšíření autonomních vozidel, prezentoval na pražské odborné konferenci v Poslanecké sněmovně „5G: bezpečnost, prosperita“, náměstek ministra průmyslu, Ing. Petr Očko.
Na výzkumu se podílelo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze (UCEEB ČVUT). „Se světlem pracujeme dlouhodobě, věnujeme se jeho vlivu na soustředění a biorytmy.
Využití sítí 5G bude velmi široké a bude se týkat jak prakticky všech oblastí národního hospodářství, tak mnoha oblastí života obyvatel. Inovované a nově vzniklé aplikace a navazující mobilní služby budou moci těžit nejen z vysoké přenosové rychlosti, ale zejména z velmi nízkého zpoždění. Široké možnosti lze očekávat např. v oblasti virtuální reality.
Začátkem listopadu se v Praze uskutečnila odborná konference pod názvem 5G: bezpečnost, prosperita! Tato konference měla, jak se zdá, uvést trochu do pořádku terminologii, vysvětlit základní obsahy této problematiky a vysvětlit, v čem může být užitečná, případně riziková.
Ve čtvrtek 14. listopadu jsme, pod záštitou Aspern Smart City Research ve Vídni a ústavu Smart Lighting Solution, úspěšně uskutečnili mezinárodní konferenci věnovanou problematice měst budoucnosti, Smart cities, biodynamickému osvětlení, plánování rozvoje měst a obcí v ČR apod.
V pondělí 4. listopadu jsme, pod záštitou našeho ústavu Smart Lighting Solution, úspěšně uskutečnili odbornou konferenci věnovanou problematice zavádění rychlého internetu pod označením 5G, umožňující mnohonásobné zrychlení přenosu dat ve veřejném i podnikatelském prostředí.
„Inovativní město – obec = příležitost pro každého
Témata: Jaké je postavení ČR v rámci EU při zavádění těchto technologií?
Jsme dostatečně připraveni zabezpečit tyto páteřní sítě kritické digitální infrastruktury?
Jaký bude přínos pro průmysl, města i obce?
Podívejte se na televizní pořad Víkend z 24.09.2019 na téma: Správné světlo dokáže rozhodnout o vašem výkonu
Další pokračování seriálu "kulatých stolů" pořádaných časopisem Development News se uskutečnilo v prázdninovém čase, tentokrát na ČVUT v pražských Dejvicích. Otázky přípravy architektury chytrých měst postupně začínají dostávat jasnější obrysy, které mohou být inspirací neje pro Jindřichův Hradec, který zde figuroval v hlavní roli, ale i pro mnohá podobná města.
Německá vláda odstartovala velký projekt na záchranu hmyzu. Za miliardy korun. Informuje o tom internetové vydání magazínu Science.
Člověk se snaží částečně přebírat vládu nad přírodou, ale nepřijal plnou zodpovědnost za události, které tímto vyvolává. O světle a osvětlování hovoří Petr Baxant, předseda České společnosti pro osvětlování, z.s.
Světlo je elektromagnetické záření různých vlnových délek. Dlouhé vlny jsou červené, krátké vlny jsou modré. Nejvíce podceňovaným zdravotním rizikem je světlo v noci. Modré světlo v noci škodí.
Podívejte se na příklad správného opatření interiéru proti vyzařování modrého světla.
Nové zákony pro činnost robotů musíme formulovat už dnes, říká prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT.
V současné době používáme nejrůznější zdroje umělého osvětlení. Používáme ale umělé osvětlení správně? Mohlo by nás množství umělého osvětlení, kterého se nám v několika posledních letech a desetiletích dostává, ovlivňovat? K tomu, abychom na tuto otázku mohli odpovědět, je zapotřebí si uvědomit jaké světelné zdroje používáme a jak na nás působí.
Poslechněte si druhou část rozhovoru s odborníkem ústavu SLS, Hynkem Medřickým a prof. RNDr. Helenou Illnerovou, DrSc. pro Studio 6 ČT, na téma účinků světla na naše zdraví.
Poslechněte si první část rozhovoru s odborníkem ústavu SLS, Hynkem Medřickým a prof. RNDr. Helenou Illnerovou, DrSc. pro Studio 6 ČT, na téma účinků světla na naše zdraví.
Výrobci dělají, co trh žádá, a trh žádá hodně světla, na jeho negativní účinky nikdo nekouká, tvrdí odborník ústavu Smart Lighting Solution, Hynek Medřický.
Světelné znečištění roste v Evropě o 6 %. Negativní důsledky nepociťují pouze profesionální či amatérští astronomové, kteří nemohou pozorovat noční oblohu, al e i ostatní.
Světlo přirozeně určuje lidský biologický rytmus. Východ slunce je informací k zahájení aktivního dne, jeho západ nám říká, abychom zvolnili a připravili se odpočívat. Umělé zdroje světla a technologie, které světlo vyzařují, nám však v atavistickém denním rytmu dělají častokrát nepořádek. Především proto, že s nimi stále ještě neumíme zacházet.
Jak by měla města a obce začít s chytrými technologiemi, tedy smart cities? Přečtěte si rozhovor s ředitelem ústavu Smart Lighting Solution, Romanem Bajčanem, v deníku Právo.
Německo chce do roku 2030 zvýšit počet čistě elektrických vozů v poměru ke zbytku tamního vozového parku na 20 %, tj zhruba 10 milionů vozidel. Takový krok by přinesl velkou úsporu pohonných hmot a snížení bezprostředně vypouštěných emisí kolem silnic. Nicméně k pohonu potřebují i elektrická auta značné množství energie, kterou by místo u čerpacích stanic museli řidiči „natankovat“ ze zásuvek svých domovů nebo dobíjecích stanic.
„Natankují“ jeden blok Dukovan
Zvyšující se světelné znečištění v důsledku nadužívání nočního osvětlování a plošného přechodu na osvětlení LED je novým závažným celosvětovým ekologickým problémem, kterým se v poslední době zabývají nejen zodpovědné instituce řady států, ale i významná světová média. Právě tak i Senát ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí na svém dnešním semináři.
V roce 2010 bylo bez přístupu k elektřině 1,2 miliardy lidí a v roce 2017 840 milionů lidí. Pokud se vezme v potaz dosavadní vývoj, tak podle predikcí bude ještě v roce 2030 stále kolem 650 milionů lidí bez elektřiny a cíle tak nebude dosaženo.
Odborník na osvětlení SLS, Hynek Medřický, analyzuje obsah modré složky světla při osvětlování kostela sv. Ludmily nebo kostela sv. Ignáce v Praze.
První ročník mezinárodní konference FUTURE CITY MADE BY IOT.
Biodynamické osvětlení II. Generace obsahuje sofistikovaný systém elektronického řízení, které kopíruje přirozené denní biorytmy v každé ročním období.
Roman Bajčan - ředitel Smart Lighting Solution.
PRAHA - Česko chce omezit světelné znečištění. Ministerstva v čele s resortem životního prostředí přijala návrh, který ho řeší. „Světelný smog je závažný problém, který se začít řešit už dávno. Jak a čím svítíme doma i na ulicích má přímý vliv na zdraví lidí i zvířat. Resp. živočichů jako takových. A mohu zcela zodpovědně říci, že si z 99 procent svítíme nezdravě,“ říká odborník na osvětlení Hynek Medřický z ústavu Smart Lighting Solution a poradce Ministerstva životního prostředí pro tuto problematiku.
Česká města se do investic do veřejného osvětlení moc nehrnou a raději se věnují projektům, které lze z dotací EU podpořit.
PRAHA - Příroda lidský organismus vybavila biologickými hodinami, které řídí životně důležité procesy v těle na základě pravidelného střídání světla a tmy. Aby přes den člověk mohl podávat co nejlepší výkon, musí přes noc odpočívat.
První ročník mezinárodní konference FUTURE CITY MADE BY IOT, která proběhne 17. – 18. dubna v Praze, představí inovativní řešení.
Světlo přirozeně určuje lidský biologický rytmus. Východ slunce je informací k zahájení aktivního dne, jeho západ nám říká, abychom zvolnili a připravili se odpočívat. Umělé zdroje světla a technologie, které světlo vyzařují, nám však v přirozeném denním rytmu dělají častokrát nepořádek. Především proto, že s nimi stále ještě neumíme zacházet.
SLS se aktivně podílí na budování „chytrého bytu budoucnosti“ ve Smíchovské střední průmyslové škole.
PRAHA – Pojem „Smart City“ je fenoménem současné doby. Lidé si však vesměs nedovedou naplno představit, kolika daty už nyní města disponují.
Ústav SLS představil na letošním veletrhu Ampér v Brně své originální biodynamické veřejné osvětlení (VO).
Jaké světlo prospívá našim očím a mozku? Po kterém se lépe usíná? A proč Hynek Medřický z Artemide svítí v koupelně pokaždé jinak?
Světelné znečištění nebo světelný smog - to jsou negativní jevy spojené s umělým osvětlením. V Evropě už podle astronomů neexistuje místo, kde by byla přirozená tma. Jak velký to pro lidstvo představuje problém?
Snad to jednou docvakne i nám, českým obyvatelům, klimatickou změnou jsme zasaženi citelně, svědčí o tom šílená sucha, nedostatek vody, vymírání lesů.
Zvyšující se zájem o elektromobily a další dopravní zařízení na elektřinu narážení na pomalé budování nezbytné infrastruktury. Ve světě i u nás jsou „tahouny“ těchto technologií výrobci či dodavatelé energií. Přesto je budování potřebných sítí drahé a stále pomalé.
Elektroaut je v Česku něco přes dva tisíce a další stále rychleji přibývají. Jenže z vyjížďky v elektromobilu „po vlastech českých“ může být nervy drásající anabáze. Řidič složitě hledá dobíjecí stanici a když už k ní dojede, může dobíjet i několik hodin.
Architekt a urbanista Michal Postránecký je vedoucí Centra Města Budoucnosti. K čemu bude dobrý virtuální model Prahy?
Světelného znečištění podle odborníků každoročně přibývá. Větším problémem než nebe, na kterém nejsou vidět hvězdy, je ale negativní vliv světelného smogu na živé organismy.
To, že na obloze nad největšími českými městy vidíme jenom několik desítek hvězd oproti až třem tisícům, které jsou vidět na čisté noční obloze mimo civilizaci, může možná někomu připadat jako banalita. Nadbytek světla ale působí ničivě na okolní přírodu.
Snížení jasu displejů mobilních telefonů může celkem výrazně ulevit vašim očím. K tomu jsou ideální noční či temné režimy různých mobilních aplikací. Poradíme vám, jak je v různých aplikacích najít a aktivovat a u kterých naopak stále chybí.
Přejeme Vám i Vaší rodině pohodové Vánoce a úspěšný vstup do Nového roku 2019.
Roboti už teď nahrazují zaměstnance některých automobilek, bank i zemědělských společností. Podle více analýz je Česko jednou ze zemí, které jsou robotizací ohroženy nejvíce. Datoví žurnalisté serveru iROZHLAS.cz vytvořili vizualizaci jako ukázku, jak by se automatizace mohla dotknout i vašeho zaměstnání.
Na rekonstrukci veřejného osvětlení v obcích, které chtějí chránit prostředí před světelným znečištěním, pošlou peníze dvě ministerstva. Celkem půjde na výměny lamp 120 milionů korun, každá obec může žádat maximálně o dva miliony korun. Světelný smog brání výhledu na noční nebe, vedle toho má ale dopady na kvalitu spánku lidí i zvířat a může přispívat ke vzniku nemocí.
Řeklo by se lampička. Přitom se jedná o neuvěřitelně komplexní problematiku, ve které hrají roli zájmy developerů, touha po vyšší povolené rychlosti, mizení hmyzu i barevné stěny školních tříd.
Jak, kdy a proč nás ohrožuje světlo z mobilů, tabletů, notebooků, počítačů a některých nových pouličních lamp. Co dělat, abychom si nezpůsobili vážné nemoci. Podívejte se na A DOST!
SLS se aktivně podílí na budování „chytrého bytu budoucnosti“ ve Smíchovské střední průmyslové škole. Ústav tak propojuje praxi s teorií a podílí se na výchově nových odborníků.
Česko chce omezit světelné znečištění. Ministerstva v čele s resortem životního prostředí přijala návrh, který ho řeší. „Světelný smog je závažný problém, který se začít řešit už dávno.
„Nezbytnost obnovy takového množství veřejného osvětlení může být pro města a obce obrovskou příležitostí, jak v relativně krátkém čase budovat páteřní sítě technologií tzv. smartcities“
„Město dnes nejvíce chápeme jako fyzickou strukturu, ve které různými způsoby žijeme a fungujeme.
Poslechněte si rozhovor s Hynkem Medřickým z neziskového ústavu Smart Lighting Solution o obnově veřejného osvětlení v Praze a také o koncepci smart cities....
Podívejte se na elektronickou verzi článku Město budoucnosti začíná chytrým osvětlením v deníku Právo. „Budování chytrého město budoucnosti by mohlo začít osvětlovacími systémy...
V roce 2035 se díky technologickému rozvoji i změnách v sociálních návycích společnosti velká část našich aktivit, obchodu, služeb a uspokojování našich potřeb přenese do paralelního virtuálního světa existujícím nad touto fyzickou realitou a budou se v našich životech přirozeným způsobem prolínat, aniž bychom to byli schopni vnímat
Světelné znečištění nebo světelný smog - to jsou negativní jevy spojené s umělým osvětlením. V Evropě už podle astronomů neexistuje místo, kde by byla přirozená tma.
Mezi roky 2020 až 2025 zchátrá většina stávajícího veřejného osvětlení v Česku. Odborníci odhadují, že hodnota 1,4 miliónu sloupů s osvětlovacími tělesy je kolem 98 miliard korun.
Jak byste měli mít v noci správně nastavený chytrý telefon, pokud si chcete zachovat silný časový systém a probouzet se ráno spontánně a plni síly?
Článek analyzuje spektrum několika zdrojů světla používaných pro veřejné osvětlení a diskutuje možný dopad nočního světla na fyziologii člověka
Zůstávejte s námi
Posláním a cílem Ústavu je kultivace veřejného prostoru, poradenství a návrhy chytrých řešení.
Telefon: (+420) 271 752 192
E-mail: info@smartlightingsolution.cz
Web: www.smartlightingsolution.cz
Sídlo: Kovářova 26/12, 155 00 Praha 5
Copyright 2018 Smart lighting solution, z. ú. | Vytvořil SecurityNet.cz s.r.o. | Webhosting Hukot.net