Elektromobilita ČR může „natankovat“ jeden blok Dukovan za rok

Německo chce do roku 2030 zvýšit počet čistě elektrických vozů v poměru ke zbytku tamního vozového parku na 20 %, tj zhruba 10 milionů vozidel. Takový krok by přinesl velkou úsporu pohonných hmot a snížení bezprostředně vypouštěných emisí kolem silnic. Nicméně k pohonu potřebují i elektrická auta značné množství energie, kterou by místo u čerpacích stanic museli řidiči „natankovat“ ze zásuvek svých domovů nebo dobíjecích stanic.

„Natankují“ jeden blok Dukovan

Německý autoklub ADAC provedl testy reálné spotřeby několika elektromobilů s výsledkem průměrné spotřeby 21 kWh/100 km. Při aplikaci této hodnoty by v případě 20% podílu elektromobilů na silnicích u nás, spotřebovalo by Česko na nabíjení ročně přes 4 TWh elektrické energie.

Při přepočtu na možnosti jaderné energetiky se jedná o instalovaný výkon necelých 500 MW, který odpovídá výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Dukovany. Pro představu, české větrné, vodní a fotovoltaické elektrárny vyprodukovaly v roce 2018 přes 4,5 TWh elektřiny a celkový vývoz elektřiny v roce 2018 byl 13,9 TWh.

Víc než 50 miliard investic?

Jestliže by na českých silnicích jezdilo zhruba na 1,6 milionu elektrovozidel, započítáme-li, osobní nákladní a veřejnou dopravu, bylo třeba vybudovat zcela novou páteřní síť pro nejméně 100.000 dobíjecích míst. Alespoň s takovými čísly pracuje studie Ministerstva průmyslu a obchodu. Jestliže se dnes počítá cena na pořízení takového místa a připojení na sítě na půl milionu, pak budou případné náklady na elektromobilitu značné. A podle vyjádřené českého předsedy vlády „stát žádné přímé investice do stavby těchto sítí neplánuje“.

Obnovitelné zdroje nebudou stačit

V případě ambicí nahradit všechna nyní registrovaná osobní auta elektromobily by byl při předpokladu rovnoměrného dobíjení v průběhu dne a roku zapotřebí zdroj o vyšším výkonu, než má jaderná elektrárna Temelín, přibližně 2,3 GW. A pokud by se potřebná energie měla získávat pouze z obnovitelných zdrojů, bylo by nutné vybudovat více než 4x více instalovaného výkonu větrných, vodních a fotovoltaických elektráren a k tomu dostatečné množství akumulačních prostředků, než je instalováno doposud.

(zdroj: oenergetice, rob)

Kontakt

Zůstávejte s námi

Smart lighting solution, z. ú.

Posláním a cílem Ústavu je kultivace veřejného prostoru, poradenství a návrhy chytrých řešení.

Telefon: (+420) 271 752 192

E-mail: info@smartlightingsolution.cz

Web: www.smartlightingsolution.cz

Sídlo: Kovářova 26/12, 155 00 Praha 5

ZŮSTAŇTE INFORMOVÁNI

Přihlašte se k odběru nejnovějších zpráv ze světa osvětlení.

Souhlasím s prohlášením o ochraně osobních údajů