Jak svítíme, tak odpočíváme!

Modrá je dobrá? Jak kdy!

Celá řada vědeckých studií potvrzuje, že modrá světelná složka, kterou obsahuje i slunce za úsvitu, nás nabudí. Vybízí nás k aktivitě. Může za to chemická látka serotonin. Typickým umělým zdrojem osvětlení s významným podílem „modré“ je dnes tolik rozšířené LED osvětlení. Jestliže si ráno při rutinních činnostech rozsvítíme veškeré ledkové osvětlení, které doma máme, je to v pořádku. V práci to samé a ještě k tomu (někteří) celý den sledujeme monitor počítače, kontrolujeme náš chytrý telefon, vyřizujeme hovory… Celý den jsme dopováni serotoninem, jako aktivizační látkou. S koncem pracovní části dne bychom však měli být obezřetnější.

Před spaním ke krbu

"Po ránu je serotonin skvělý. Na druhou stranu ale brzdí tzv. melatonin, který vyvolává spánek, takže s ním mohou být problémy. Všechno, co vyzařuje modré světlo, bychom proto měli nejpozději jednu až dvě hodiny před spánkem vypnout. To se týká laptopů, televizí, ale hlavně LED osvětlení. Mozek si myslí, že je den, a podle toho se tak chová," vysvětluje Hynek Medřický, expert neziskového ústavu Smart Lighting Solution (SLS) a spolupracovník Ministerstva životního prostředí.

„Zcela optimální večerní pohoda by se měla – s nadsázkou řečeno – odehrávat před praskajícím ohněm rodinného krbu. Bez mobilů, laptopů, televize…“ doplňuje Medřický.

Učme se správně svítit

Návod, jak správně po náročném dni odpočívat je relativně jednoduchý. Jestliže přeci jen potřebujeme něco dokončit u pracovního stolu nebo si chceme něco přečíst, měli bychom si správně posvítit (viz. obr. 1 a 2). Jak už jsme řekli, měli bychom v první řadě dbát na to, aby „odpočinkový“ večerní světelný zdroj obsahoval co nejmenší podíl modrého spektra (Jak správně vybrat světelný zdroj viz box).

Neméně důležité je také to, jak zacházíme s lampou, u které pracujeme či odpočíváme. Na první fotografii je osvětlovací těleso nastavené zcela nevhodně. Zbytečně svítí do prostoru, oslňuje nás a na knihu dopadá jen rozptýlené světlo. Druhý obrázek nám ukazuje přesně ten správný způsob používání světla. Při užití neprůsvitného stínidla zaměříme světelný tok jen těm několik málo čtverečních decimetrů plochy.

Svítíme správně:

Svítíme správně

Svítíme špatně:

Svítíme špatně

 

BOX

Co v obchodech hledat?

„Při nákupu LED zdrojů bychom měli začít vyhledáním příslušných údajů v tabulce. Na prvním místě se podívejte do řádky uvádějící index CRI nebo věrnost podání barev (některé značky používají značení Ra). Maximum je 100, minimálně by měl být 80. Tento údaj oceníme zejména v kuchyni, kde je opravdu důležité vědět, jakou barvu potraviny (hlavně maso) mají. Nenechat se také zmást velkými číslicemi na přední straně krabičky, kde se objeví třeba 9 W = 60 W. Tedy že vám šedesátku žárovku nahradí devítiwattový LED zdroj. Důležité jsou totiž lumeny. Žárovka 60 W má 710 lm, zatímco žárovka 100 W dokonce 1 340 lm. Má-li LED zdroj nahradit příslušnou žárovku, musí tyto hodnoty nabídnout. Dalším kritériem je teplota chromatičnosti, tedy to, zda jde o studené, či teplé světlo. Na práci je potřeba hodnota 4 000 K, pro odpočinek a relaxaci se doporučuje 2 700 K. "Před spaním stačí 2 000 K, to vám pomůže vyřešit stmívač," radí Hynek Medřický z ústavu SLS.

Světlo pro workoholiky?

Z pohledu Hynka Medřického patří k největším chybám používání LED zdrojů v ložnicích nebo v koupelnách před spaním. Nedoporučuje ani LED pásky, které nábytkáři a designéři dnes s takovou chutí umisťují do blízkosti lůžek a do ložnic obecně. Varuje i před "modrými" orientačními světly na chodbách či v dětských pokojích. Rozhodně není nepřítelem LED zdrojů! Naopak. Vadí mu ale, že je lidé neumějí správně používat. Jednoduše vychází z toho, jak živočišný druh Homo Sapiens po desítky tisíc let světlo (otevřeného ohně) vnímal a jak se tomuto světelnému zdroji v průběhu evoluce přizpůsobilo oko i jeho mozek.

„Je velmi zpozdilé myslet si, že když na televizi koukáme nějakých osmdesát let, do PC padesát a na chytrá zařízení nějakých dvacet let, tak jsme evoluci našeho druhu ošálili. V žádném případě,“ zdůrazňuje Medřický.

Kontakt

Zůstávejte s námi

Smart lighting solution, z. ú.

Posláním a cílem Ústavu je kultivace veřejného prostoru, poradenství a návrhy chytrých řešení.

Telefon: (+420) 271 752 192

E-mail: info@smartlightingsolution.cz

Web: www.smartlightingsolution.cz

Sídlo: Kovářova 26/12, 155 00 Praha 5

ZŮSTAŇTE INFORMOVÁNI

Přihlašte se k odběru nejnovějších zpráv ze světa osvětlení.

Souhlasím s prohlášením o ochraně osobních údajů