Využití sítí 5G bude velmi široké a bude se týkat jak prakticky všech oblastí národního hospodářství, tak mnoha oblastí života obyvatel. Inovované a nově vzniklé aplikace a navazující mobilní služby budou moci těžit nejen z vysoké přenosové rychlosti, ale zejména z velmi nízkého zpoždění. Široké možnosti lze očekávat např. v oblasti virtuální reality.
Sítě 5G představují významný potenciál v průmyslových aplikacích (digitalizované výrobní linky, robotizované systémy). Značný význam komunikace prostřednictvím sítí 5G lze spatřovat v zavádění rozličných biomedicínských postupů. Samostatnou kapitolou je využití v oblasti dopravy, respektive dopravní infrastruktury, jejíž rozvoj v rámci předpokládané automatizace dopravy mj. je a bude stěžejním prvkem tzv. Smart City. Využití lze spatřovat rovněž v oblasti meteorologie, bezpečnosti, energetiky a mnoha dalších sektorů. Sítě 5G podpoří i očekávaný masivní rozvoj internetu věcí a napomůže novým směrům v oblasti zábavy, mj. možnost streamování videa s extrémně vysokým rozlišením. Rozvoj výše uvedených aplikací úzce souvisí s rozvojem umělé inteligence, jejíž rozvoj je do značné míry rovněž závislý na existenci rychlých a spolehlivých sítí, včetně sítí 5G. Zvýšení připojených bodů i datových objemů přinese i výzvy v oblasti zajištění kybernetické bezpečnosti. S nárůstem zapojených IoT zařízení (Internet of things, v češtině Internet věcí), automobilů, průmyslových řídicích systémů a dalších bodů budou mít kybernetické útoky stále větší dopad do reálného světa a ekonomiky. Pro zajištění bezpečnosti v prostředí 5G sítí bude třeba v reálném čase analyzovat velké datové objemy a v mnohem větší míře než dnes automatizovat vyhledávání chyb, malwaru a řešení kybernetických bezpečnostních událostí. Bude rovněž nezbytné využívat prvky umělé inteligence.
Rozvoj spolehlivých rychlých sítí s krátkou dobou odezvy umožní centralizovat provádění výpočetních operací do relativně malého počtu výkonných výpočetních systémů a jako vzdálené terminály použít velmi jednoduchá a levná zařízení, čímž vzhledem k velkému množství těchto terminálů bude možno docílit značných finančních úspor. Očekává se, že v mnoha případech bude užitečné nebo dokonce nezbytné řízení připojených zařízení decentralizovat (přiblížit koncovému zařízení) nebo umožnit přímou komunikaci koncových zařízení mezi sebou (komunikace D2D), což vzhledem k parametrům sítí 5G bude uskutečnitelné.
Tři státní čínští telekomunikační operátoři spouštějí pro zákazníky ultrarychlé internetové připojení sítí páté generace (5G). Čína je tak po Jižní Koreji, Británii a Spojených státech letos další zemí, která zprovoznila pro běžné uživatele telekomunikační služby příští generace. Země věří, že jí tento krok pomůže stát se globálním technologickým lídrem, uvedla agentura Reuters.
Peking původně plánoval spuštění ultrarychlých mobilních internetových služeb až na příští rok. Záměr má ale umožnit rychlejší průlom v oblastech jako chytrá města a autonomní vozy. Podle vlády bude do konce roku zprovozněno více než 130 000 základnových stanic 5G. To by z čínské sítě učinilo jednu z nejrozsáhlejších na světě. Čínští státní telefonní operátoři China Mobile, China Unicom a China Telecom na svých stránkách uvedli, že základní tarif umožňující ultrarychlé připojení bude dostupný za 128 jüanů (asi 416 Kč) měsíčně. Podle čínské státní agentury Nová Čína je služba v současnosti dostupná v 50 čínských městech včetně Pekingu a Šanghaje.
5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech. Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví – o nejrůznější technické vychytávky, které sledují zdraví svého majitele a následně data zasílají přímo lékaři. Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.
Jak na pražské konferenci v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uvedl Mika Lauhde, viceprezident společnosti pro kybernetickou bezpečnost, Huawei neměl za třicet let své existence žádný závazný kyberbezpečnostní incident. Zdůraznil, že právě jeho společnost se aktivní podílí na budování kybernetické bezpečnosti v Evropské unii a v České republice působí striktně podle zákonů a pravidel ČR i Evropské unii. Huawei je vedoucím globálním výrobcem infrastruktury informačních a komunikačních technologií a chytrých zařízení. Nabízí integrovaná řešení ve čtyřech klíčových oblastech, kterými jsou telekomunikační sítě, výpočetní technika, chytrá zařízení a cloudové služby. Závazkem společnosti je každému jednotlivci, domácnosti a organizaci přinášet digitální řešení pro plně propojený, inteligentní svět. Firma aktivně investuje do základního výzkumu, přičemž se soustředí na technologicky přelomová řešení, která posouvají svět kupředu. Ke konci roku 2018 zaměstnával více než 188 tisíc pracovníků a působí ve více než 170 zemích a regionech. V Evropě společnost aktuálně zaměstnává více než 12 tisíc lidí, provozuje dvě regionální kanceláře a 23 středisek pro výzkum a vývoj. Huawei realizuje v Evropě 230 projektů technické spolupráce a je partnerem více než 150 univerzit.
Na konferenci „5G: bezpečnost a prosperita“, jejímž spolupořadatelem bylo Centrum města budoucnosti při pražské ČVUT, jeho vedoucí ing. arch. Michal Postránecký přednesl jeden z nejfuturističtějších příspěvků. Díky němu se účastníci konference mohli plynule přesunout do budoucností hned několika typů: takové, jakou si představovali vědci – i jejich političtí guruové před desítkami let, i takové, kterou umožňují soudobé technologie, včetně 5G.
Co je to město budoucnosti? Podle Postráneckého nejde jen o účelné propojení digitálně řízených aktivit města (fungování infrastruktury, služby, byznys, čemuž se obvykle souhrnně říká „smart city“), ale i řešení jeho urbanistické stránky. Jinými slovy funkční soužití rozvoje, výstavby a uživatelských potřeb obyvatel v kompaktní, stavebně smysluplný, a dokonce možná i esteticky uspokojivý celek. Tato vize obsahuje řadu originálních možností. Nejen takové, které jsou pro municipalitu životně nezbytné (třeba optimalizace vodního hospodářství či energetiky), či vynálezy, s jejímiž průkopníky se už leckde můžete potkat (například autonomní vozidla), ale i projekty dosud setrvávající na papíře a v představách konstruktérů (třeba autonomní farmy zajišťující pěstování i prodej rostlinné produkce bez aktivní účasti lidské obsluhy atd.).
Michal Postránecký prezentoval východisko, z něhož jeho Centrum vychází, tzv. „citizen centric model“, tedy stav, kdy technologie slouží člověku, který je středem a smyslem toho všeho. Sympatické bylo, že Postránecký nepominul ani různá rizika, která s sebou nové technologie přináší. Za ocitování stojí jeho věta, z níž by měli nepochybně radost psychologové: „Nemůžeme říci, že technologický rozvoj vždy jednoznačně zlepší naše životy – omezuje například naše kognitivní (poznávací) schopnosti.“ Ano, touto oblastí zkoumání se zabývá třeba německý psychiatr Manfred Spitzer ve svých knihách Digitální demence či Kybernemoc. Ale ani on nevyzývá k pomyslnému návratu na stromy. Jen apeluje na to, aby technologie sloužily nám, nikoli my jim. V tom jsou obě vědy, psychologie i kybernetika, v jednotě.
Postránecký upozornil i na rizika neřízené robotizace (o tom, jak se autonomní stroje vymknou lidské kontrole, byly napsány stohy sci-fi knih, ale nemusí jít vždy jen o literární fantasii) nebo na další otázku, která si vynucuje řešení, a to je další nespočetné množství antén či optických kabelů určených k příjmu a šíření 5G technologie. Tady bude akutně potřebná kooperace developerů s jejich záměry, měst s jejich potřebami a samozřejmě především obyvatel. Ale jak víme z jiných kontextů, všechno je řešitelné, když je dostatečná kompetence a dobrá vůle na všech stranách. To je univerzální pravidlo.
Zůstávejte s námi
Posláním a cílem Ústavu je kultivace veřejného prostoru, poradenství a návrhy chytrých řešení.
Telefon: (+420) 271 752 192
E-mail: info@smartlightingsolution.cz
Web: www.smartlightingsolution.cz
Sídlo: Kovářova 26/12, 155 00 Praha 5
Copyright 2018 Smart lighting solution, z. ú. | Vytvořil SecurityNet.cz s.r.o. | Webhosting Hukot.net