Snížení jasu displejů mobilních telefonů může celkem výrazně ulevit vašim očím. K tomu jsou ideální noční či temné režimy různých mobilních aplikací. Poradíme vám, jak je v různých aplikacích najít a aktivovat a u kterých naopak stále chybí.
Jste-li citliví na množství vyzařovaného světla z displejů mobilních telefonů nebo si zkrátka jen chcete zvýšit komfort při čtení textů či prohlížení jiného obsahu, máte hned několik možností, jak očím ulevit. Vyjma toho, že můžete telefon zkrátka častěji odložit a nesledovat jej tak často, vám mohou pomoci zejména dva režimy: filtr modrého světla a noční/temný režim.
Modré světlo, které produkují právě obrazovky digitálních zařízení, škodí zejména spánku a z dlouhodobého hlediska také přispívá k rychlejší degradaci zraku. Preventivní opatření má však většina mobilů zabudované už přímo ve výbavě, mnohdy disponují i rychlým přepínacím tlačítkem v centru v horní roletce (v operačním systému Android). Apple tuto funkci ve svém systému iOS nazývá Night Shift, dostupná je rovněž v centru rychlých nastavení ve verzích 9.3 a vyšších.
Tento režim doporučujeme mít zapnutý trvale. Uživatelům, kteří na filtr modrého světla nejsou zvyklí, se bude zkraje zdát displej možná nepřirozeně žlutý. Postupem času ovšem začne působit přirozeně a naopak „běžný“ režim bude působit rušivě. Doporučujeme jej však vypínat třeba při úpravách fotografií, kdy naopak filtr modrého světla může výsledek zkreslovat.
My se však budeme věnovat temnému/nočnímu režimu, který už není otázkou jednoduchého přepnutí nastavení v telefonu, ale je třeba jej v jednotlivých mobilních aplikacích nastavovat zvlášť. V podstatě jde o obrácení běžného barevného schématu zobrazení, místo bílého pozadí a černého textu je tedy pozadí černé a text bílý. Výrazně se tím snižuje intenzita vyzařovaného světla.
Začněme tím jednodušším. Systém od Applu temný režim zatím nepodporuje a uživatelé tak doufají, že se situace v budoucnu změní. Naděje je vcelku velká, vzhledem k tomu, že temný režim je už od poslední verze Mojave přítomný ve stolním systému Applu macOS. Ovšem pozor, některé aplikace pro iOS i přesto umí nastavit tmavý režim (viz níže).
Android už je naopak blízko. Temný režim byl krátce dostupný už ve verzi 8.1 Oreo, ovšem Google tuto funkci po krátké době zase odstranil s odůvodněním, že ještě není připravena na ostrý provoz. Uživatelé se nicméně dočkali v následující verzi 9.0 Pie, takže šlo jen o drobné zdržení.
Ovšem vzhledem k tomu, že nejnovější verze Androidu je jako obvykle zatím poměrně okrajovou záležitostí (9.0 Pie je dostupná jen pro několik málo modelů s čistou verzí systému), prohlédnout si ho může jen málokdo. Časem se však bude situace zlepšovat. Uživatelům, kteří se k verzi 9.0 Pie dostanou, stačí jen v Nastavení najít záložku Displej a zvolit „Téma: Tmavé“. Toto nastavení vám ovšem změní pouze nastavení telefonu a centrum rychlých voleb. Další aplikace a nástroje je potřeba měnit manuálně.
Android má nicméně ještě grafické nadstavby a takzvané „launchery“, kterými iOS nedisponuje. Ty mění vzhled celého uživatelského prostředí a mohou disponovat právě temným/nočním režimem. Je ovšem nutné vybrat si takový, který vám vyhovuje (a na jehož vzhled si zvyknete) a také ten, který temný režim skutečně podporuje. Namátkou bychom jmenovali třeba Nova Launcher nebo Pixel Launcher.
Jednotliví výrobci si nicméně vlastní telefony graficky přizpůsobují, třeba u některých modelů od Honoru lze temný režim najít například v nástroji pro psaní zpráv. Je třeba se přesvědčit individuálně, možnosti se mohou lišit nejen u každého výrobce, ale i u jednotlivých modelů.
Drobnou poznámku bychom měli ještě k režimům převrácení barev, které můžete v některých androidech také najít. Ačkoliv na první pohled také udělají z menu s bílým pozadím a černým textem opak, tak zároveň změní také všechny barvy v telefonu. Ve výsledku tak při prohlížení čehokoliv jiného než černobílého obsahu vznikne efekt „negativ“, což rozhodně není ideální řešení.
Přepnout tmavé téma na Androidu ve verzi 9.0 tedy zvládáme (nebo zvládat budeme). Nicméně, jak už jsme zmínili, ne všechny základní funkce budou „bílé na černém“. Dobrou zprávou ovšem je, že Google v nejbližší době chystá tento režim přidat i do aplikací Telefon a Zprávy. Aktualizaci slibuje od letošního září.
Google Mapy sice nemají tmavý režim jako takový, ovšem s jednou výjimkou. Tou je navigace v rámci této aplikace, která se do tmavého režimu sama přepíná po setmění či při průjezdu tunelem. Jak se dále dozvíte, není to patent Googlu, mobilní navigace se takto chovají celkem běžně.
Naopak v mobilním YouTubu už tento režim funguje nějakou dobu jak na Androidu, tak i na iOS. Na systému od Googlu stačí v aplikaci zvolit váš účet v horním pravém rohu, přejít do záložky Nastavení, dále Obecná a zde povolit Tmavý motiv. Na iOS je postup stejný.
Stejně tak Zprávy Google mají zabudovaný tmavý režim. Stačí jen v uživatelském menu vpravo nahoře přejít do Nastavení, a zde zvolit Tmavý motiv. Google sem přidal i možnost zapínat jej automaticky v noci či při nízkém stavu baterie.
Prohlížeč Google Chrome oficiálně tmavý režim nepodporuje, ale my víme, jak ho přece jen přinutit. Je to ovšem trochu složitější postup. V první řadě takto zobrazíte pouze stránky, které obsahují nějaký delší text (třeba zpravodajské články), a které tak podporují „zjednodušený režim“. Jednotlivou stránku pak můžete přepnout do tmavého režimu následujícím způsobem:
Tmavý režim najdete přímo v liště nastavení editoru fotografií Snapseed, který také patří Googlu.
E-mailový klient Gmail v současnosti tmavý režim nepodporuje.
V aplikacích velkých sociálních sítí, jako jsou Facebook a Instagram, tmavý režim bohužel nenajdete. Zde je zkrátka potřeba počkat na vývojáře Facebooku, zda v budoucnu někdy takovou funkci přidají.
Do tmavého režimu si naopak brzy přepneme Messenger, pro který už vývojáři tuto funkci chystají. Tedy, v některých částech světa už verzi s nočním režimem uživatelé mají, do Česka ovšem zatím tato aktualizace nedorazila.
Další chatovací aplikace WhatsApp (spadající také pod skupinu nástrojů Facebooku) je na tom podobně. Vývojáři nedávno přislíbili zahrnutí tohoto režimu do další aktualizace, neví se však, kdy přesně ji začnou posílat uživatelům. Do té doby si tak můžete alespoň u každého chatu zvlášť nastavit černou tapetu, která je alespoň částečnou náhradou.
Zato konkurenční Twitter je na tom podstatně lépe. Tmavý režim je přístupný, stačí v aplikaci jen najít nastavení a v sekci „Obecné“ v záložce „Zobrazení a zvuk“ aktivovat Noční režim. Stejnou možnost máte i ve verzi pro iOS.
Zmíníme ještě největší diskusní server Reddit, jehož aplikace také podporuje tmavý režim. Najdete jej přímo v boční liště aplikace, kde pouze stačí klepnout na ikonu Měsíce. Jednodušší už to ani být nemohlo.
Jak už jsme zmiňovali u navigace v rámci Google Maps, tak noční režim využívají podobně třeba i navigace jako Waze nebo Sygic. Obě aplikace umí přepínat na temný režim v závislosti na jízdě ve dne či v noci a přizpůsobují se i například při průjezdu tunelem. Například u Sygicu si lze zvolit jedno ze tří témat: Den, Noc a Automaticky.
S temným režimem pracuje i aplikace pro čtení knih Kindle. Ta dokonce temný režim dělí na vzhled uživatelského prostředí, tedy menu či nabídky titulů, a samotného textu přímo v dané knize. Každou volbu je tak třeba potvrdit zvlášť, tedy jednak zapnout temný režim pro aplikaci jako takovou a pak také potvrdit, že chcete daný text číst v tmavém režimu.
Noční režim se hodí i u další aplikace s dlouhými texty, Wikipedie. Tmavé téma najdete v nastavení aplikace v sekci „Obecné - Vzhled aplikace“. Dokonce si můžete i vybrat mezi tmavě šedým a čistě černým pozadím za textem.
Dále už jen zmíníme v bodech další aplikace:
Zůstávejte s námi
Posláním a cílem Ústavu je kultivace veřejného prostoru, poradenství a návrhy chytrých řešení.
Telefon: (+420) 271 752 192
E-mail: info@smartlightingsolution.cz
Web: www.smartlightingsolution.cz
Sídlo: Kovářova 26/12, 155 00 Praha 5
Copyright 2018 Smart lighting solution, z. ú. | Vytvořil SecurityNet.cz s.r.o. | Webhosting Hukot.net